New 2024 Prime Time RV Avenger 32BHS Travel Trailer
MASSIVE SALE! Visit us in-store or call 262-674-1577 for EXCLUSIVE ON-LOT only discounted pricing!
Prime Time Avenger travel trailer 32BHS highlights:
- Private Bunkhouse
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Walk-In Pantry
- Outdoor Kitchen
- 19' Power Awning
You will love this trailer because of the rear bunkhouse that offers privacy, a slide out flip-up bunk above a sofa, and another bunk on the other side plus a rear window. The large slide in the main living area not only holds the U-shaped dinette and sofa, but it also adds more floor space to this area so that you can live freely. When you're working in the kitchen, you'll appreciate the two pantries, and one of those is even a walk-in pantry. You'll find it easy to access the outdoor kitchen because of the two entry doors, and with one of those doors leading directly into the full bathroom, you won't have to search far while you're playing outside.
With any Avenger travel trailer by Prime Time, the exterior includes an aerodynamic radius front profile, a diamond plate front rock guard for protection on the road, and four stabilizer jacks to keep your unit secure. There is an aluminum exterior skin, a walk-on roof with decking, and an Extreme Weather package plus an enclosed underbelly so you can camp all year long. The interior offers a 13,500 BTU air conditioner for the perfect climate inside, in-floor ducted heat, a systems monitor panel, and a Bluetooth entertainment system to ensure you'll never go bored. Each model also includes designer window treatments, seamless Carefree Congoleum flooring, kitchen backsplash, and many more at-home comforts.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 93761
Interior Color: DOVE
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | DOVE |
| Hitch Weight | 845 lbs |
| Dry Weight | 8403 lbs |
| Cargo Capacity | 2642 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Everchill 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Large LED TV |
| Awning Info | 19' Power LED Lit |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2AVXB2RB937961 |
Avenger 32BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


