New 2024 Palomino SolAire 208SS Travel Trailer
"HEY COME CAMP WITH US"
Palomino SolAire travel trailer 208SS highlights:
- Sofa Sleeper Slide
- Queen Bed
- Pantry
- 16' Power Awning
- Outside Convenience Center
This trailer allows you to camp in comfort at your favorite RV sites thanks to the slide out sofa sleeper with a table to dine at, and the front queen bed to sleep on with dual wardrobes to store your clothing! The galley kitchen includes amenities such as a microwave, a glass top flush mount range, plus an 11 cu. ft. refrigerator. And there is a pantry for your goodies. The corner full bathroom offers a space-savings radius shower and linen storage, and there is an entry closet to keep the main area tidy.
Each SolAire travel trailer or hybrid expandable features a white hi-gloss exterior, and Dexter Tor-Flex torsion axles for smooth towing. You will love having a power tongue jack for easy set up, plus slam latch baggage doors with magnets to make unloading easier than ever. There is also a tire pressure monitoring system, a power awning with LED lights, and aluminum wheels included on the exterior. Head inside to find solid surface countertops, roller shades, a Furrion HDMI DVD/Bluetooth/HDMI stereo, and USB ports to keep your electronics charged.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 31127
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 615 lbs |
| Dry Weight | 4823 lbs |
| Cargo Capacity | 1492 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TPAW24RN059893 |
SolAire 208SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


