New 2024 Outdoors RV Trail Series MTN TRX 29TRX Travel Trailer
Dealer Demo! 600 Watts of Solar!!
Optional Factory Equipment Installed:
-Mountain Storage Package (2” Receiver Hitch and Toy-Lok)
-12 Volt Heat Pad On Fresh Water Tank
-Deluxe Power Vent Fans
-Theater Seating (Sleeper Sofa Also Available)
-No Boundaries Off-Grid Battery Rack
-600 Watts of Solar
Standard Equipment:
-Four Seasons Package With Heated And Enclosed Tanks
-Pre-wired to side port for 200 watts of additional solar power
-Off Road X4 Package Which Includes: Mor Ryde Suspension, HD Shackle Kit, KYB Off Road Shocks, Upgraded Load Range "E" 10 Ply Tires
-Rubberized Diamond Plate In Storage Compartment
-2" Thick Aluminum Frame With Bonded Wall Fiberglass Siding
-Arched Ceiling Adds Height and Extra Insulation
-Power Awning With Aluminum Wrap
-12 Volt Flat Screen Smart TV
-12V Charging Stations & USB Ports
-Winegard Air 360+ TV Antenna
-CD/DVD/Bluetooth Player
-Insulated Exterior Shower
-Ducted Air Conditioning and Heat
-Microwave
-Sunken Range With Glass Top
-Flush Floor Slide Out
-Thermal Insulated Skylight With Shade
-Lend-A-Hand Grab Handle At Entry
-Extra Large Storage Compartments With Slam Latch Doors
-78 Gallon Fresh Water Capacity
-Aluminum Wheels
And More!
Built Locally!!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 28622
| Sleeps | 4 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1700 lbs |
| GVWR | 13995 lbs |
| Dry Weight | 10330 lbs |
| Cargo Capacity | 4145 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST235/85/16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6800 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs / 14 gal |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Solar Wattage | 600 watts |
| VIN | 28622 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

