New 2024 Lance Lance Truck Campers 960 Truck Camper
On Board 2500 GeneratorLance truck camper 960 highlights:
- Two Swivel Chairs
- Hinged Bath Door
- Queen Pillowtop Mattress
- Exterior Shower
- Onboard 2500 Onan Generator
- Rear Power Awing
- Power Side Awing
- Lance Load Roof Rack System
- Upgraded Battery Monitor
This truck camper combines the most desired must-have features with functionality! The front queen bed has a wardrobe next to it for your clothes, and places to set your electronics or a book, plus a privacy curtain to draw at night. Each swivel chair has a table in front for you to enjoy your meals at or you can switch them out for the optional theater seating for a comfortable place to take a quick afternoon nap. Start and end your days feeling refreshed with the wet bathroom, and throw any unwanted trash into the hidden trash compartment.
There's no better time than now to start camping in a Lance truck camper! Each model is constructed with a full aluminum frame, a one-piece roof membrane, and block foam insulation throughout to enjoy four seasons of camping. You'll appreciate a keyless entry, an exterior shower, electric remote camper jacks, and eye-catching mountain scene graphics. Inside, there are flat panel cabinet doors, Euro-ply non-toxic cabinet construction, a combo blackout screen and shade, plus a convenient key hanger. There is also a dual pane bath skylight, a solid surface galley countertop, a pop-up charging tower, plus many more interior comforts. And don't forget to check out the select optional features available to further customize your truck camper!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $27,868
Sale Price: $49,885
Stock# 24LC02
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BRONZITE
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | BRONZITE |
| Exterior Color | WHITE |
| Dry Weight | 3472 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 14300 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft 11 in |
| Wet Weight | 3414 lbs |
| Center of Gravity Front | 47 in |
| Center of Gravity Rear | 49 in |
| LP Tank Capacity | 5 gals |
| Water Heater Type | Truma Gas/Electric w/ Boost Mode |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 180183 |
Lance Truck Campers 960 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


