New 2024 Keystone RV Springdale 240RB Travel Trailer
Includes $8042 in options!
Keystone Springdale travel trailer 240RB highlights:
- Super Slide Out
- Front Private Bedroom
- Pass-Through Storage
- Kitchen Pantry
- Queen Bed
Once the super slide is put out, you can let the dog nap on the floor, relax on the sofa, or play a game at the booth dinette. The chef will will be able to cook meals on the three burner cooktop and store leftovers in the 10 cu. ft. 12V refrigerator. A full rear bath onboard lets you clean up each day, and the front private bedroom has a queen bed just like at home. There are also dual closets and dual nightstands for your things, and a convenient laundry chute. Head outdoors to enjoy the 16' awning and outdoor refrigerator!
With any Springdale travel trailer by Keystone you will enjoy convenient amenities and comfortable camping features at every turn. The aluminum exterior will be easy to clean, and the power awning provides protection against the hot summer sun. There is also an exterior shower, a friction hinge entry door, and an XL entry assist handle to safely enter and exit the unit. You will find many comforts inside, including a stainless steel sink, ample storage space for your belongings, and cozy sleeping spaces. Start a new adventure today in a Springdale travel trailer!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 94336
Interior Color: MIDNIGHT
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | MIDNIGHT |
| Hitch Weight | 665 lbs |
| Dry Weight | 6265 lbs |
| Cargo Capacity | 1395 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| AC BTU | 15500 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTSGL2XR7104509 |
Springdale 240RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


