New 2024 Keystone RV Hideout 28RKD Travel Trailer
Half Ton Towable | 2 Slideouts | Solar | Rear Kitchen Mid Bath | Front Bedroom w/Walk Around Queen
Options added include:
Adventure Package*
Elevate Package*
Power Package*
Solar Flex 200*
Spare tire kit
12v 10 cu. ft. refrigerator
50 Amp Service w/2nd A/C Prep
2nd A/C
RVIA seal
Keystone Hideout travel trailer 28RKD highlights:
- Spacious Layout
- Queen Bed
- Solid Step Entry Steps
- Pass-Through Storage
- U-Shaped Dinette
If extra space is what you're wanting, extra space is what you'll get with this travel trailer! There are dual opposing slides in the middle living area, a rear kitchen with tons of counter space, and a walk-through bath for easy access. Whether you're dining around the U-shaped dinette, relaxing on the sofa across from the entertainment center, or sitting under the 12' power awning, you're sure to have a great time. The front master bedroom will have you feeling right at home with its walk-around queen bed, dual closets, and laundry chute that goes straight to the pass-through storage!
The Keystone Hideout travel trailers will be just what the doctor ordered for a stress-free holiday at your favorite campsite! There are a few exclusive features that you'll only find on a Keystone product, like the in-floor heating ducts and the Tru-fit™ slide construction. Each model has a power awning for some shade in the afternoon, and the tinted safety glass windows will prevent the harmful UV rays from getting inside. You'll also have blackout night shades that you can close when you want privacy and one-piece pressed countertops that are not only sleek looking, but easy to keep clean.
*Payments are based on 8.49% APR for 180 months with no money down to qualified applicants. No doc, prep, or destination fees will apply. Payment, not price, includes a 5-year protection plan valued at $2,490. Price, information, and availability are subject to change at any time. Mistakes occasionally happen, therefore information and specifications are not guaranteed.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# R7244962
Interior Color: Gunmetal
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Gunmetal |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| GVWR | 9575 lbs |
| Dry Weight | 7210 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Girard On Demand Tankless |
| AC BTU | 15500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Hideout 28RKD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


