New 2024 Keystone RV Arcadia Super Lite 246SLRK Fifth Wheel
Rear Kitchen / Auto Leveling / TWO AC'S / 220W solar panel/ Outdoor Kitchen
View all Arcadia Super Lite Floorplans
2024 246SLRK Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features that come with the unit are:-
• 2024 ARCADIA 246SLRK
- • Decor Arcadia 2024 Bailey
- • Performance Package
- • Seasonal Camping Pkg
- • Super Lite Construction Pkg
- • Solar Flex Protect
- • Refrigerator 12V 10 cf
- • Tri Fold Sleeper Sofa
- • 2nd 13.5 BTU Air Conditioner
- • RVIA Seal Go Camping
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 34387
Location: Turlock, CA
Stock# 34387
Stock# 34387
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 246SLRK Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1440 lbs |
| Dry Weight | 7915 lbs |
| Cargo Capacity | 1985 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Solar Friendly |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" Vizio TV |
| Awning Info | 21' Electric w/Gas Strut Arm |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 550590 |
For more information
Contact Us
Arcadia Super Lite 246SLRK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


