New 2025 Jayco Seismic Luxury Series 3815 Toy Hauler Fifth Wheel
AVAILABLE TO ORDER. DISPLAY UNIT ONLY. NOT ON LOT. CALL FOR DETAILS.
Jayco Seismic Luxury Series toy hauler 3815 highlights:
- 15'6" Cargo Area
- Dual Entry Doors
- Half Bath in Garage
- Loft
- Kitchen Island
- HappiJac Electric Queen Bed
Explore new places with your toys with this fifth wheel that offers a separate garage from the main living and kitchen area and turns into an extra living space once you have unloaded your toys. You can easily setup the rear convertible sofas below the electric queen bed to rest and relax before heading out, and the second entry door plus the half bath provide convenience. The main living and kitchen area is spacious with two slides, and the SuperSofa offers heat, massage, recliners, cupholders and LED lighting. You can watch the 4K Smart LED HDTV with a fireplace below and visit with the cook. The kitchen offers a 30" residential microwave, an island, a pantry and a refrigerator. You will find shoe storage under the interior steps as you head to the inventive side-aisle bath with walk-in shower. And sleep like a king in the master bedroom with a king bed. Be sure to enjoy the two electric awnings when hanging outdoors, plus the party deck offers a place to relax and entertain above ground.
With any Seismic Luxury Series fifth wheel toy hauler by Jayco, you will enjoy the versatile garage that offers a rear ramp door and patio with anti-slip, non-skid flooring, a Tuff-ply, rubberized garage floor liner, and the Industry's first 2" block-foam fully insulated garage floor. The mandatory 5 Star Handing package gives you MORryde CRE-3000 rubberized suspension, Dexter axles with Nev-R-Adjust brakes, E-Z Lube hubs and 4,000 lb. leaf springs, and a MORryde pin box and more. More standout features include the Tire Pressure Monitoring system, the wireless remote control system which includes Bluetooth wireless interior controls, the fresh water drinking system, and the list goes on and on! Choose a Seismic Luxury Series because there isn't anything better!
Call, Click, Text or Visit Us Today at Little Dealer Little Prices RV a Campers Inn RV Company and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# CIRVATOJSL3815
Interior Color: VINTAGE FARMHOUSE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Interior Color | VINTAGE FARMHOUSE |
| Hitch Weight | 3710 lbs |
| GVWR | 19995 lbs |
| Dry Weight | 14965 lbs |
| Cargo Capacity | 5030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 87 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 17 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Garage Size | 15 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 4K Smart LED HDTV, BR 39" 4K Smart TV |
| Awning Info | 14' and 15' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
Seismic Luxury Series 3815 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


