New 2024 Jayco Jay Feather 21MML Travel Trailer
It's Smore Fun Around the Campfire! Find your Away at Campers Inn RV! MURPHY BED, THEATER SEATING, BOOTH DINETTE, POWER AWNING
View all Jay Feather Floorplans
2024 21MML Features and Options
Jayco Jay Feather 21MML – Compact Luxury with Off-Grid Capability
- Murphy Bed & Theater Seating – Smart space-saving comfort
- Rear Corner Bathroom – Tub/shower combo & linen closet
- 15' Power Awning – Outdoor shade with LED lights
- Exterior Griddle & LP Quick Connect – Cook outdoors with ease
- Overlander 1 Solar Package – 200W panel & 30A controller
Smart Interior Design
- Murphy Bed: 60" x 75" with dual wardrobes; folds into a jackknife sofa
- Theater Seating: With table trays facing an LED TV
- Booth Dinette: Perfect for meals and board games
Fully Equipped Rear Bath
- Tub/Shower Combo for versatile bathing
- Linen Closet and smart storage for toiletries and towels
Well-Appointed Kitchen
- Residential Countertops and Decorative Backsplash
- Handcrafted Hardwood Door/Drawer Fronts
- USB Charging Ports throughout the interior
Outdoor Living & Storage
- 15' Power Awning with LED lighting for evening relaxation
- Exterior Griddle with LP Quick Connect
- Exterior Storage for camp chairs, gear, and tools
Off-Grid Ready & Weather-Tested
- Overlander 1 Solar Package: 200W panel + 30A controller
- Climate Shield Insulation: Rated from 0°F to 100°F
Built Jayco Tough
- Magnum Truss Roof System for strength and durability
- LCI Solid Step Entry: Fold-down aluminum tread steps
- American-Made Goodyear Tires: With self-adjusting electric brakes
Additional Packages & Features
- Customer Value Package: Outside shower, power tongue jack, Rock Solid stabilizer system
- Keyed-Alike Locking System for all compartments
- Marine-Grade Exterior Speakers with Blue LED lighting
The Jayco Jay Feather 21MML blends compact design, smart storage, and off-grid potential into one easy-to-tow package—perfect for weekend warriors or full-season travelers.
Disclaimer: Contact us today to confirm options and availability. Stock images or 360 tours may be shown. Specs and colors may vary by unit.
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Campers Inn
Location: Charleston SC
Stock# 94065
Location: Charleston SC
Stock# 94065
Interior Color: VINTAGE FARMHOUSE
Stock# 94065
Interior Color: VINTAGE FARMHOUSE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 21MML Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | VINTAGE FARMHOUSE |
| Hitch Weight | 535 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 5110 lbs |
| Cargo Capacity | 1390 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 30.5 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED Smart TV |
| Awning Info | 15' Max-Length Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBB0BL7R1J10447 |
For more information
Contact Us
Jay Feather 21MML Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Murphy Bed Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


