New 2024 Imperial Outdoors XploreRV X195 Travel Trailer
Fully Off Grid!! All Seasons!! Rated for -40F Below!!Call for details. Additional Information can be found on our Exclusive Website for Imperial Outdoors: xplorervmontana.com
Hydraulic Disc Brakes
Air Ride Suspension
270 Degree Awning
Solar Stage 3: 1240 Watts Solar, 11 Panels
Power Stage 3: 1080AH Lithium Battery System
CRUISEMASTER ATX Off Road Independent Air Suspension w/Disc Brakes
CRUISEMASTER Articulating Hitch with Parking Brake
Front Utility Box w/LP storage and generator storage
4 ARK Leveling Jacks
Thermal Acrylic Windows
Off Road Utility Lighting
Rear Storage Utility Box/Toolbox
Front and Rear Auxiliary Grid Panels
Tire and Wheel Mounts
One Year Limited Warranty
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $37,163
Sale Price: $107,869
Stock# 24X01
Exterior Color: REED GREEN
Interior Color: WHITE
| Sleeps | 3 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | WHITE |
| Exterior Color | REED GREEN |
| GVWR | 9920 lbs |
| Dry Weight | 5500 lbs |
| Cargo Capacity | 4420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 265/75R16 |
| Furnace BTU | 20400 btu |
| Available Beds | RV KING |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 9920 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 6824 btu |
| Awning Info | 22'6" BATWING STYLE |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Solar Wattage | 1240 watts |
| VIN | 1N9TT2625RS392225 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

