New 2024 Heartland Torque T285 Toy Hauler Travel Trailer
16"FT CARGO / SLIDOUT / ONAN 4.0 GENERATOR/ REAR PATIO W/FOLDING RAILS
View all Torque Floorplans
2024 T285 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2024 TORQUE 285
- Torque Exterior Package: Outdoor Kitchens (Select Models) 1SK BTU A/C, Lighted Electric Awning, LED Outside Speakers,
- 16" E-Rated Tires on Aluminum Rims w/Spare, 10 Gallon Gas/Elec Water Heater, Spray-Port w/Hose, Power Tongue Jack,
- Roof ladder Prep, HD Dexter Axles w/12" Brakes, Equa-Flex w/Wet Bolts, Black Tank Flush, Slam Latch Doors, Front
- Painted Fiberglass Cap, Sealed/Insulated/Heated Underbelly, Rear Camera Prep, LED Lighting, Cargo/Reverse lights, Gen
- Prep w/30 Ga Ion Fuel Station, Large Folding Entry Handle, Dual 30# LP Tanks, 102" Widebody Construction, 100+ Gallon
- Freshwater Capacity, Ramp Door Patio Kit
- Torque Interior Package: Residential Furniture w/USB Ports, High Performance Sound System, Barreled Ceiling, 12 Volt
- Decorative Ceiling Fan (Select Models), LED Interior Lighting Package, 2 Chairs w/Table & Bay Window (Select Models),
- Fabric Night Shades, Roff-Up Rear Window/Screen, Solid Surface in Kitchen, 8 cu.ft. Gas Electric Refer, Residential 30"
- Microwave (Select Models), 17" Oven, 5,000 LB Capacity Floor Tie Downs, Beavertail Floor, Large Folding Garage Table,
- Control Panel w/Disconnect Switch, 301< BTU Heat
- Energy Management System: Includes 2 High Efficiency A/C's with 30 Amp Service. Onan RV QG 4000 EVAP Generator
- option required
- Option -SOL-190- 190W Roof Mounted Solar Panel, Charge Controller and Inverter Prep
- Option - Generator Onan (4.0 KW) Ultra-Lite Electric Stabilizing System
- Rear Electric Queen Bed w/Convertible Sofa Winterization of Unit
- Option - California Prop 65 Label (Where Applicable) 2018
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 34493
Location: Turlock, CA
Stock# 34493
Interior Color: Nola
Stock# 34493
Interior Color: Nola
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 T285 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Interior Color | Nola |
| Hitch Weight | 1240 lbs |
| GVWR | 12800 lbs |
| Dry Weight | 8360 lbs |
| Cargo Capacity | 4392 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 16 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 531955 |
For more information
Contact Us
Torque T285 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


