New 2024 Heartland Torque 264 Toy Hauler Travel Trailer
4.0 Onan Generator/ 14' Garage/Ramp Door Patio Kit/ KING BED
2024 264 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2024 TORQUE 264
- Torque Exterior Package: Outdoor Kitchens (Select Models) 15K BTU A/C, Lighted Electric Awning, LED Outside Speakers,
- 16" E-Rated Tires on Aluminum Rims w/Spare, 10 Gallon Gas/Elec Water Heater, Spray-Port w/Hose, Power Tongue Jack
- . Roof Ladder Prep, HD Dexter Axles w/12" Brakes, Equa-Flex w/Wet Bolts, Black Tank Flush, Slam Latch Doors, Front
- Painted Fiberglass Cap, Sealed/Insulated/Heated Underbelly, Rear Camera Prep, LED Lighting, Cargo/Reverse Lights, Gen
- Prep w/30 Gallon Fuel Station, Large Folding Entry Handle, Dual 30# LP Tanks, 102" Widebody Construction, 100+ Gallon
- Freshwater Capacity, Ramp Door Patio Kit
- Torque Interior Package: Residential Furniture w/USB Ports, High Periormance Sound System, Barreled Ceiling, 12 Volt
- Decorative Ceiling Fan (Select Models), LED Interior Lighting Package, 2 Chairs w/Table & Bay Window (Select Models),
- Fabric Night Shades, Roll-Up Rear Window/Screen, Solid Suriace in Kitchen, 8 cu.ft. Gas Electric Refer, Residential 30'
- Microwave (Select Models), 17" Oven, 5,000 LB Capacity Floor Tie Downs, Beavertail Foor, Large Folding Garage Table,
- Control Panel w/Disconnect Switch, 30K BTU Heat
- Option -SOL-190- 190W Roof Mounted Solar Panel, Charge Controller and Inverter Prep
- Option - Generator Onan (4.0 KW)
- Ultra-Lite Electric Stabilizing System
- Rear Electric Queen Bed w/Convertible Sofa
- Winterization of Unit
- Option• California Prop 65 Label (Where Applicable) 2018
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35085
Location: Turlock, CA
Stock# 35085
Interior Color: Nola
Stock# 35085
Interior Color: Nola
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 264 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Interior Color | Nola |
| Hitch Weight | 1080 lbs |
| GVWR | 12800 lbs |
| Dry Weight | 7780 lbs |
| Cargo Capacity | 4972 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V/LP |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 14 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 531900 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


