New 2024 Gulf Stream RV Trail Boss 140BH Travel Trailer
Overland Tear Drop
2024 140BH Features and Options
- 5,000 BTU Air Conditioner
- 19,000 BTU Gas Furnace
- Hookups for optional TV
- Multiple 110V and USB Power Outlets
- Omnidirectional Roof-Mount Broadcast TV Antenna
- 2-Burner Gas Cook Top w/Glass Cover
- Gas/Electric Refrigerator
- Microwave Oven
- Blue Tooth Portable Speaker & Docking Station
- Hot/Cold Sink
- Cable/Satellite Hookup
- Diamond Plate Rock Guard for Front and Side Panels
- Spare Tire, Wheel, & Carrier
- LP Quick Disconnect
- 6 Gal DSI Gas Water Heater
- 20 lb. LP Tank
- Smoke/CO Detector
- All-Terrain Radial Tires
- Battery Disconnect Switch
- Tinted Safety Glass Window w/Privacy Shade
- Outside Hot/Cold Shower
- Smooth Front
- Lift Kit w/Heavy Duty Tires
- 100W Roof-Mount Solar Panel w/Controller
- Electric Brakes
- Solid Step® at Entry'
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Rona RV LLC
Location: Pataskala, OH
Stock# 10098
Location: Pataskala, OH
Stock# 10098
Stock# 10098
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 140BH Specifications
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 6 ft 9 in |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft |
| Dry Weight | 2510 lbs |
| Cargo Capacity | 1330 lbs |
| Fresh Water Capacity | 18 gals |
| Grey Water Capacity | 18 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12v |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 5000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G1816RG015071 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

