New 2024 Grand Design Reflection 150 Series 278BH Fifth Wheel
Outdoor Kitchen; Heated Pass-Through Storage; Double Sized Bunks; Tri-Fold Sofa; U-Shaped Dinette; Roof-Mounted Solar Panel
View all Reflection 150 Series Floorplans
2024 278BH Features and Options
Grand Design Reflection 150 Series 278BH Fifth Wheel
Key Features:
- Double-size bunks, Tri-fold sofa, U-shaped dinette
- Outside kitchen and Heated pass-through storage
- Roof-mounted solar panel for eco-friendly energy
Interior Highlights:
- Spacious walk-around queen bed in private front bedroom
- Double-size bunks with step storage in rear
- L-shaped kitchen with full amenities and residential luxury touches
- Tri-fold sofa and U-shaped dinette for additional sleeping space
- 40" LED HDTV in main living area
Exterior Features:
- All-In-One docking station and 20' electric awning
- Aluminum entry steps for safe access
- Spray port for quick clean-ups
- Short bed-friendly with 90-degree turning radius, no slider hitch needed
Ultimate Power Package:
- "One-Touch" automatic leveling system
- Detachable power cord with LED light
- Motion sensor pass-through and entry lighting
- Tire Linc TPMS for enhanced road safety
Why Choose Reflection 150 Series?
- Enhanced payload capacity for broader half-ton truck compatibility
- Premium cabinetry and congoleum flooring for residential comfort
- Ideal for outdoor enthusiasts seeking both comfort and convenience
Make your refined decision today with Grand Design's Reflection 150 Series fifth wheel!
Appointments Available, Contact Us Today!
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Campers Inn
Location: Raynham MA
Stock# 87906
Location: Raynham MA
Stock# 87906
Interior Color: RIVER ROCK
Stock# 87906
Interior Color: RIVER ROCK
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 278BH Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Interior Color | RIVER ROCK |
| Hitch Weight | 1321 lbs |
| GVWR | 10195 lbs |
| Dry Weight | 8345 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED HDTV |
| Awning Info | 20' One Touch Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR342XR3347417 |
For more information
Contact Us
Reflection 150 Series 278BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


