New 2024 Grand Design Reflection 150 Series 260RD Fifth Wheel
Save Over $17K! U-SHAPED LOUNGE, THEATRE SEATING, QUEEN BED, FULL SIZE BATHROOM - Campers Inn RV Louisville 812-282-7718
View all Reflection 150 Series Floorplans
2024 260RD Features and Options
Experience Luxury and Comfort in the Grand Design Reflection 150 Series 260RD Fifth Wheel
Your Home Away from Home:
- Step into Luxury with the Reflection 150 Series 260RD featuring a private bedroom with a walk-around queen bed, ample storage, and space-saving sliding door.
- Enjoy the convenience of a full bathroom with a walk-in shower, linen storage, and easy access sliding door.
Gourmet Kitchen:
- The L-shaped kitchen offers everything you need, including a 30" microwave, flip-up counter extension, pantry, and a spacious 10 cu. ft. refrigerator.
- Dine in style at the Residential Booth Dinette with panoramic views or under the 18' electric awning outdoors.
Entertainment and Relaxation:
- Unwind in the Wall Hugger Theatre seating while enjoying your favorite shows on the 40" LED HDTV.
Exceptional Features:
- Designed for easy towing with a 90-degree turning radius, making it compatible with half-ton trucks and eliminating the need for a slider hitch.
- The Ultimate Power package includes a "One-Touch" automatic leveling system, detachable power cord with LED light, motion sensor pass-through lighting, and Tire Linc TPMS for safety on the road.
Why Choose Grand Design?
- Enjoy residential luxury with premium residential cabinetry, congoleum flooring, and residential-style window treatments.
- Make the refined choice today and elevate your RVing experience with the Reflection 150 Series fifth wheel.
Visit Campers Inn RV Louisville to Explore the Reflection 150 Series 260RD and Make Your RV Dreams a Reality!
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 95036
Location: Louisville KY
Stock# 95036
Interior Color: RIVER ROCK
Stock# 95036
Interior Color: RIVER ROCK
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 260RD Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Interior Color | RIVER ROCK |
| Hitch Weight | 1269 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7534 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED HDTV |
| Awning Info | 18' One Touch Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR3126R3349833 |
For more information
Contact Us
Reflection 150 Series 260RD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


