New 2024 Grand Design Imagine AIM 18BH Travel Trailer
Find Your Away Visit Us Today! Outdoor Griddle, Bunk Beds and Bar Tabletop!
View all Imagine AIM Floorplans
2024 18BH Features and Options
Grand Design Imagine AIM 18BH Travel Trailer
Key Features:
- Bar Tabletop Dinette with Four Stools
- Murphy Bed and Bunk Beds
- Outside Griddle for Outdoor Cooking
Comfortable Sleeping Arrangements:
- Front queen Murphy bed transforms into sofa for versatile use
- 32" x 72" bunk beds provide additional sleeping space
- Full bathroom with walk-in shower and skylight, flip-up sink for space efficiency
Kitchen and Dining:
- Two burner cooktop and convenient outside griddle
- Bar tabletop dinette with seating for four
Construction and Design:
- Azdel composite panels for lightweight construction, sound absorption, and thermal insulation
- Gel coat fiberglass exterior and one-piece roof membrane for durability
Packages and Enhancements:
- Includes four mandatory packages for enhanced camping experience
- Ideal for adventurers seeking lightweight and versatile travel trailer options
Why Choose Grand Design Imagine AIM?
- Perfect for new destinations with innovative features and durable construction
- Experience adventure in motion with Grand Design's first single axle travel trailer
Discover the versatility and comfort of the Grand Design Imagine AIM travel trailer. Start your journey today!
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 89399
Location: Merrimack NH
Stock# 89399
Interior Color: HEARTHSTONE
Stock# 89399
Interior Color: HEARTHSTONE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 18BH Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | HEARTHSTONE |
| Hitch Weight | 441 lbs |
| GVWR | 5495 lbs |
| Dry Weight | 4064 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 6.2 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR High Def TV |
| Awning Info | 15' Adjustable Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TE2214R7701430 |
For more information
Contact Us
Imagine AIM 18BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


