New 2024 Grand Design Imagine 2800BH Travel Trailer
- Double-Size Bunks
- Dual Entry
- Bike Storage
- Outside Kitchen
- Peace of Mind Package
- Ultimate Power Package
- 4-Season Protection Package
- Solar Package
- Goodyear Tires
- SafeRide RV Roadside Assistance
- 50 AMP Service - Wired & Framed for 2nd A/C
- Booth Dinette
- Theater Seating
- ABS Axle Assembly
LIST OF OPTIONS MAY NOT BE ACCURATE
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 681-24
Interior Color: Hearthstone
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Hearthstone |
| Hitch Weight | 604 lbs |
| GVWR | 8495 lbs |
| Dry Weight | 6386 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Hi Def LED TV |
| Awning Info | 19' Power Adjustable w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573TE3222R6651342 |
Imagine 2800BH Reviews
-
Unique bunkhouse storage
2016 Imagine 2800BH
What I liked most: Bunk area area lifts up for additional storage which is very unique. Place for shoes. The bathroom shower surround has a brick molded design look.
What I'd improve: TV could have a bit more extension on the mount so that it could come out further and turn so that the kids in the back could watch TV from the bunks.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


