New 2024 Grand Design Imagine 2800BH Travel Trailer
SOLAR - RESIDENTIAL QUEEN BED - TWO A/Cs - ABS BRAKES
The Grand Design Imagine 2800BH travel trailer offers comfort and convenience for your family adventures. With features like double-size bunks, dual entry, and an outside kitchen, this model ensures a premium camping experience.
Key Features:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry
- Bike Storage
- Outside Kitchen
Living Area:
- U-shaped dinette and theater seats in the main living area
- 60" x 80" queen bed in the private bedroom
- Set of 47" x 76" bunk beds with privacy curtains in the rear corner
Kitchen:
- Flip-up countertop extension for meal prep
- Shoe storage area to keep things tidy
- Outdoor griddle and refrigerator for outdoor cooking
Bedroom:
- Private bedroom with a residential queen bed
- Ample sleeping space for everyone
Bathroom:
- Spacious bathroom with all necessary amenities
Construction and Exterior:
- Heated and enclosed underbelly with suspended tanks
- Designated heat duct to the subfloor
- High-density roof insulation with attic vent
Comfort Features:
- Maximum head room with 81" radius ceilings
- Large panoramic windows for natural lighting
- Two A/Cs help beat the summer heat
Convenience Features:
- Exclusive drop-frame pass-through storage compartment
- Universal docking station for utilities and hook-ups
- Industry-leading tank capacities
- High-capacity furnace
- Tankless water heater
The Grand Design Imagine 2800BH travel trailer offers a luxurious and spacious design, perfect for extended stays and comfortable living. With high-end features and modern amenities, this travel trailer ensures a memorable and enjoyable camping experience.
Disclaimer: Contact us today to confirm options and availability.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 93757
Interior Color: HEARTHSTONE
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | HEARTHSTONE |
| Hitch Weight | 604 lbs |
| GVWR | 8495 lbs |
| Dry Weight | 6386 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Hi Def LED TV |
| Awning Info | 19' Power Adjustable w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573TE3224R6650757 |
Imagine 2800BH Reviews
-
Unique bunkhouse storage
2016 Imagine 2800BH
What I liked most: Bunk area area lifts up for additional storage which is very unique. Place for shoes. The bathroom shower surround has a brick molded design look.
What I'd improve: TV could have a bit more extension on the mount so that it could come out further and turn so that the kids in the back could watch TV from the bunks.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


