New 2024 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 378FL Fifth Wheel
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! NATIONAL SHIPPING!
BRAND NEW 2024 Forest River Wildwood Heritage Glen fifth wheel 378FL - 2ND 15K A/C IN BEDROOM 6 PT AUTO LEVEL 200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR
2024 Forest River Wildwood Heritage Glen fifth wheel 378FL highlights:
- Loft Above Bedroom
- Separate Living Room
- Front Entertainment Center
- Dual Entry
- 50" LED TV/Fireplace
- Two Tri-Fold Sofas
If you are looking for plenty of space, great views, and a place to call home, you have found it with this Wildwood Heritage Glen fifth wheel! The living area is separate from the kitchen and includes dual opposing tri-fold sofas with panoramic windows, theater seating with cupholders, and a 50" LED TV with a fireplace and storage along the front wall. The separate kitchen also offers lots of space with dual slides, a kitchen island, a free-standing table and chairs, and a hutch. You will find the loft stairs beside the full bathroom with a walk-in shower, and the rear private bedroom has a custom king bed slide for endless nights of rest and rejuvenation. There is so much more to enjoy from the loft above the bedroom, the pantry for lots of snack storage as well as the panoramic window in the kitchen and the residential walk-in shower in the full bathroom to mention a few.
With any Wildwood Heritage Glen travel trailer and fifth wheel by Forest River, the quality construction, attention to detail and design along with a bright and welcoming interior allows you to relax in comfort with conveniences while exploring outdoors. The European Oak colored horizontal plank linoleum flooring is unique, beautiful and durable, and the Saddle colored wood cabinetry with matte black cabinet hardware on the cabinet doors is stylish and beautiful. The heated and enclosed underbelly plus 12V heat pads on all holding tanks allows you to camp anytime of year. More features that provide convenience include the power stabilizer jacks, the extra large pass-through storage, and the central switch center plus the back-up camera prep and roof mounted solar panel prep give you choices. There are many more features included whether you choose a travel trailer or fifth wheel!
CAMBRIDGE INTERIOR DECOR
UPGRADE OPTIONS PACKAGE
VIP PACKAGE
200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
200W PANEL, 30AMP CHARGE CONTROLLER, 12V BATTERY
2ND 15K A/C IN BEDROOM
6 PT AUTO LEVEL
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 14402
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2140 lbs |
| Dry Weight | 11589 lbs |
| Cargo Capacity | 2551 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 20' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FWBP26RV709246 |
Wildwood Heritage Glen 378FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


