New 2024 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 314BUD Travel Trailer
OUTDOOR KITCHEN / 200W SOLAR PANEL / 2 AC'S / FULL AND HALF BATH
View all Wildwood Heritage Glen Floorplans
2024 314BUD Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are-
- 2024 HERITAGE GLEN 314BUD
- CAMBRIDGE INTERIOR DÉCOR
- EXPEDITION PACKAGE
- ELEVATED VALUE PACKAGE
- 1. WEATHERSHIELD ONE PIECE FIBERGLASS ROOF
- 2. SQUARE WINDOWS WITH BUILT IN SHADES WITH REFLECTING THERMAL-FOIL BACKING
- 3. VERSA-TILT POWER BED MECHANISM¬ PROVIDING APPROXIMATELY 14.5" OF ADDITIONAL WALK-AROUND SPACE
- 4. 60K BTU ON-DEMAND TANKLESS WATER HEATER
- 5. 2" ACCESSORY HITCH RECEIVER
- 6. GOODYEAR RADIAL TIRES WITH ALUMINUM RIMS
- 200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
- 200W PANEL, 30AMP CHARGE CONTROLLER, 12V BATTERY
- 2ND 15K A/C IN BEDROOM
- DELUXE FRONT CAP PROTECTIVE COVER
- RVIASEAL
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35082
Location: Turlock, CA
Stock# 35082
Exterior Color: Ivory Performance
Stock# 35082
Exterior Color: Ivory Performance
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 314BUD Specifications
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Exterior Color | Ivory Performance |
| Hitch Weight | 1150 lbs |
| Dry Weight | 8583 lbs |
| Cargo Capacity | 1527 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Black 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 18' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 026578 |
For more information
Contact Us
Wildwood Heritage Glen 314BUD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


