New 2024 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 271RL Travel Trailer
REAR LIVING/ ISLAND KITCHEN /POWER STABILIZER JACK/ 200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
View all Wildwood Heritage Glen Floorplans
2024 271RL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features that come with the unit are:
- 2024 HERITAGE GLEN 271RL
- CAMBRIDGE INTERIOR DÉCOR
- EXPEDITION PACKAGE
- ELEVATED VALUE PACKAGE
- 1. WEATHERSHIELD ONE PIECE FIBERGLASS ROOF
- 2. SQUARE WINDOWS WITH BUILT IN SHADES WITH REFLECTING THERMAL-FOIL BACKING
- 3. VERSA-TILT POWER BED MECHANISM¬ PROVIDING APPROXIMATELY 14.5" OF ADDITIONAL WALK-AROUND SPACE
- 4. 60K BTU ON-DEMAND TANKLESS WATER HEATER
- 5. 2" ACCESSORY HITCH RECEIVER
- 6. GOODYEAR RADIAL TIRES WITH ALUMINUM RIMS
- 200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
- 200W PANEL, 30AMP CHARGE CONTROLLER, 12V BATTERY
- DELUXE FRONT CAP PROTECTIVE COVER
- RVIASEAL
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35112
Location: Turlock, CA
Stock# 35112
Exterior Color: Ivory Performance
Stock# 35112
Exterior Color: Ivory Performance
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 271RL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Exterior Color | Ivory Performance |
| Hitch Weight | 1070 lbs |
| Dry Weight | 7738 lbs |
| Cargo Capacity | 2132 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 48 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Black 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 10' and 12' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 026514 |
For more information
Contact Us
Wildwood Heritage Glen 271RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


