New 2024 Forest River RV Wildwood 36VBDSX Travel Trailer
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! NATIONAL SHIPPING!
View all Wildwood Floorplans
2024 36VBDSX Features and Options
2024 Forest River Wildwood Platinum travel trailer 36VBDSX highlights:
- Rear Private Bedroom
- Walk-Through Bath
- 11-Cubic Foot Refrigerator
- Fireplace
- Front Private Bunkhouse
- Dual Entry
- Smooth Fiberglass Exterior
- CAPRI DECOR
- BEST IN CLASS VALUE PACKAGE
- SPARE TIRE & CARRIER
- 15K BTU AC DUCTED W/QUICK COOL IPO
- OUTSIDE SHOWER
- 2ND 13.5K BTU AIR CONDITIONER W/50 AMP SERVICE
2024 Forest River Wildwood Platinum travel trailer 36VBDSX
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Recreation USA
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 14585
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 14585
Stock# 14585
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 36VBDSX Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1155 lbs |
| Dry Weight | 8683 lbs |
| Cargo Capacity | 1582 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King with Versa Tilt, Versa Queen |
| Refrigerator Type | Frost Free Double Door |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TWDM29R8811819 |
For more information
Contact Us
Wildwood 36VBDSX Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


