New 2024 Forest River RV Vibe 25RK Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 25RK highlights:
- Kitchen Skylight
- Sleeper Sofa
- Dual Entry Bath
- Large Pass-Through Storage
A rear kitchen with plenty of counter space, plus a front master bedroom make this travel trailer feel just like home. You can prepare breakfast on the three burner cooktop, and your crew can dine around the U-shaped dinette. There is also a pantry to store all your non perishables and a kitchen skylight to let natural light in. Get freshened up in the dual entry bath that includes a linen closet and a shower skylight. When it's time to call it a night, the queen bed in the front bedroom will be calling your name!
Each Vibe travel trailer by Forest River includes Hyper Lyte construction and a durable laminated "Aluma Frame" for years of use. The heated and enclosed underbelly allows you to extend your camping season, and the walk-on truss roof with XTRM PVC roofing will be easy to keep clean. Inside, you'll enjoy best-in-class panoramic windows, a 12V oversized refrigerator, plus screwed and glued cabinets with residential steel ball bearing drawer guides on all drawers. These models also include cable and satellite prep and a digital TV antenna with a booster so you can stay connected to the outside world if you choose. Make the easy choice and choose a Vibe travel trailer today!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $21,549
Sale Price: $33,999
Stock# 153873
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 634 lbs |
| Dry Weight | 5800 lbs |
| Cargo Capacity | 1834 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Flatscreen TV |
| Awning Info | 16' One-Touch Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Vibe 25RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


