New 2024 Forest River RV Timberwolf 39HBA Destination Trailer
Take advantage of this incredible pricing when you finance with us!!.
View all Timberwolf Floorplans
2024 39HBA Features and Options
Take Advantage of this Incredible Pricing when You Finance with Us !!
In Timberwolf Destination Trailers, the convenience of home can be enjoyed while away from the every day hustle and bustle of life.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Contact us for price
Schaap's RV Traveland
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5481
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5481
Interior Color: BRYCE CANYON
Stock# 5481
Interior Color: BRYCE CANYON
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 39HBA Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 3 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | BRYCE CANYON |
| Hitch Weight | 1330 lbs |
| Dry Weight | 10715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/ Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | Power w/ LED lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Timberwolf 39HBA Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


