New 2024 Forest River RV Surveyor Legend 235FKLE Travel Trailer
Spring Cleaning Means BIG Savings—This RV Won’t Last!
Forest River Surveyor Legend travel trailer 235FKLE highlights:
- Outside Kitchen with Refrigerator
- Front Kitchen
- Dual Entry Doors
- Panoramic Window
- 200 Watt Solar Panel
This dual entry, front kitchen travel trailer is perfect for three to four campers. You will have a rear private bedroom with a walk-around queen bed, dual wardrobes, TV prep, plus your own exterior entry door. Your guests can sleep on the booth dinette within the slide out, or you can choose the optional tri-fold sofa with a removable table. Preparing meals each day will be a breeze in the front kitchen that includes ample counter space, a residential range top with a glass cover, plus a spacious walk-in pantry. There is also an outside kitchen with a refrigerator, an 18' power awning with LED lights, and a pass-through storage for camp gear!
With any Surveyor Legend travel trailer by Forest River you will enjoy quality craftsmanship, convenient amenities, and at-home comforts. The Azdel composite walls provide a longer-lasting trailer, and the power tongue jack with a hitch light will get you back on the road in no-time. There are also Goodyear tires and a tire pressure monitoring system for hassle-free towing. Each model includes the Surveyor Legend Package that comes standard with oversized dinette storage access doors, front slam latch baggage doors, plus an automotive style tinted front windshield. You'll appreciate camping with a tankless water heater for endless hot showers, a 2" accessory hitch to bring bikes along, plus carpet-free interiors and a central vacuum system for easy clean up.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $19,273
Sale Price: $31,518
Stock# 216948
Exterior Color: WHITE
Interior Color: DESERT CANYON
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Interior Color | DESERT CANYON |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| Dry Weight | 5693 lbs |
| Cargo Capacity | 2057 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSVY22RL048051 |
Surveyor Legend 235FKLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


