New 2024 Forest River RV Salem Hemisphere 369BL Fifth Wheel
Forest River Salem Hemisphere fifth wheel 369BL highlights:
- Loft
- Desk
- Middle Bunkhouse
- Deluxe French Door Pantry
- Kitchen Island
- Exterior Fridge and Griddle
You won't know where to begin when you enter this fifth wheel! The rear living area has plenty of entertainment and seating choices between the tri-fold sofa and the theatre seating with cupholders, and the 50" LED TV will be perfect for movie nights. Meal prepping and clean up will be a breeze thanks to the kitchen island with a large sink, and the deluxe French door pantry that is big enough to store everyone's favorite snacks. Inside the middle bunkhouse, you will find a bunk with a Versa queen convertible bed/sofa below it and a loft above this room, plus there is a desk with a TV hookup and a dresser with a wardrobe. The outside also has lots of features you will love like the exterior storage with a refrigerator, the coax/TV hookup, two awnings and the Texas-sized pass-through storage area!
With each Forest River Salem Hemisphere fifth wheel and travel trailer, there are vacuum bonded "Aluma frame" sidewalls and floors, a heated and enclosed underbelly, and an extra large pass-through storage so you can bring along hiking gear, fishing poles, and more! Each model includes an Ivory Performance colored exterior fiberglass, a central switch center, a spare tire and carrier, and many more convenient features within the included Upgraded Options Package. There is also European Oak colored horizontal plank linoleum flooring, a Designer's Choice comforter, and saddle colored wood cabinetry to name a few at-home comforts. Power stabilizers comes standard with the VIP Package, along with 12V heat pads on all holding tanks, extra large Max-Tint panoramic window package, and the list goes on!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# SF1704
Exterior Color: Ivory
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Exterior Color | Ivory |
| Hitch Weight | 2150 lbs |
| Dry Weight | 11669 lbs |
| Cargo Capacity | 2481 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED |
| Awning Info | 11'6" & 17' LED |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4FSBM26RV011686 |
Salem Hemisphere 369BL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


