New 2024 Forest River RV Salem Grand Villa 42FK Destination Trailer
Forest River Salem Grand Villa destination trailer 42FK highlights:
- Double Loft
- Rear Private Bedroom
- Walk-In Shower
- Front Kitchen
- Built-In Fireplace
- Two Sofas
This destination trailer is truly exceptional with its large front kitchen that comes with residential appliances, lots of cabinet and pantry space, and even a free standing dinette so others can play games nearby while you cook! The living area has two opposing sofa slides and theater seating across from the entertainment center with a built-in electric fireplace for a relaxing evening indoors. With a 50" walk-in shower including a seat in the full bathroom, everyone is sure to stay clean. The rear private bedroom not only features a king bed slide with versa-tilt and a closet with a washer/dryer, but also has a double loft above it with four bunk mats in total!
You will experience a home away from home with any one of these Forest River Salem Grand Villa destination trailers! Their construction consists of a 12" forged I-beam frame, a cambered chassis, and plywood floor decking, as well as 5" bowed truss roof rafters, 3/8" roof decking, and color coded water lines to make life easier. The one-piece, seamless slides and 106" interior living room height makes for more walking around space. A Best in Class Value package includes upgraded designer furniture, a central vacuum with sweep attachment, and stainless steel kitchen appliances. Plus, it also features a heated and enclosed Accessi-Belly with removable panels and an exterior LED light strip under the awning. Come choose your favorite model today!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 307255
| Sleeps | 10 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 8 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1780 lbs |
| Dry Weight | 13749 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Whirlpool Double French |
| Shower Size | 50" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| Water Heater Type | Electric |
| TV Info | LR 50" HDTV |
| Awning Info | 19' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSM827RM033078 |
Salem Grand Villa 42FK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


