New 2024 Forest River RV Salem FSX 163RDSK Travel Trailer
THIS RV IS SOLD. MORE AVAILABLE, CALL 812-354-2979
Forest River Salem FSX travel trailer 163RDSK highlights:
- Walk-Through Bath
- Front Private Bedroom
- Single Slide Out with Sofa and Foot Rests
- Rear Desk with Office Chair
- Kitchenette
- Outside Kitchen
- Kitchen Skylight
- Ladder Prep
- Electric Tongue Jack and Manual Stabilizler Jacks
Optioned with: Power Package which includes, 190 Watt Solar Panel, 30 Amp Charge Controller, and Battery.
You're going to love every minute spent in this couple's trailer. The queen bed in the front private bedroom will provide a great night's rest, and there are dual wardrobes to easily get dressed in the morning. Head to the kitchen through the bath, then prepare eggs and bacon on the two burner cooktop. There is theater seating here to enjoy your coffee at each morning, or you may want to get some work done at the mobile workstation!
The Forest River Salem FSX travel trailers and toy hauler travel trailers are ultra comfortable and lightweight, perfect for first time or seasoned campers alike! You will love how easy it will be to relax with residential features that will make your space feel just like home, and the durable construction means you can enjoy your RV for years to come. There are a wide variety of floorplans to choose from, including couple's trailers, bunk models, and toy haulers, all with full bath and kitchen amenities and plenty of storage for all your gear!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# RN801986
Exterior Color: Grey
Interior Color: Henley
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Interior Color | Henley |
| Exterior Color | Grey |
| Hitch Weight | 415 lbs |
| Dry Weight | 4405 lbs |
| Cargo Capacity | 736 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen, Jack knife Sofa |
| Refrigerator Type | Frost Free 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SMEC5RN801986 |
Salem FSX 163RDSK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


