New 2024 Forest River RV Salem 25RD Travel Trailer
Forest River Salem travel trailer 25RD highlights:
- Fireplace
- RV King Bed
- U-Shaped Dinette
- Walk-Through Bath
- Dual Entry Doors
It won't be hard to find comfort in this spacious travel trailer for six! The rear U-shaped dinette includes storage space above and beside it for valuables, and the sleeper sofa within the slide out is right across from the TV for easy viewing! There is also generous counter space in the full kitchen, plus an exterior camp kitchen the chef if sure to enjoy. The front master bedroom will have you feeling right at home with an RV king bed, dual wardrobes, plus a hamper to keep clothes off the floor. And the walk-through bath will easily be accessible for everyone to use!
The Forest River Salem travel trailers come in a variety of layouts and designs because families come in a variety of shapes and sizes! Each model has been customized with the very best features so that you and your family always feel cared for when you travel! You will find a mildew resistant vinyl patio awning to enjoy shade while you're outdoors, and the high-efficiency 15,000 BTU ducted air conditioner will keep you cool when you're relaxing indoors. The two outside speakers will provide a fun atmosphere for you and your friends, and the bedside USB chargers will be so handy to have because it will allow you to keep your electronics charged throughout your entire trip.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# SA2554
Interior Color: Marble
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Marble |
| Hitch Weight | 912 lbs |
| Dry Weight | 6704 lbs |
| Cargo Capacity | 3295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Mildew Resistant |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSMA26RC016126 |
Salem 25RD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


