New 2024 Forest River RV Rockwood GEO Pro G20FKS @ Oak Lake RV Travel Trailer
CALL TODAY !
Or Call/Text for more information 218-485-9900
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G20FKS highlights:
- Sofa Slide Out
- Exterior Ladder
- Flip-Up Bunk
- Full Bath
- Exterior Griddle
Are you looking for a lightweight trailer with at-home comforts? Take a look at this single slide out unit that can sleep three to four each night. There is a queen-size bed in the back with a 26" x 80" flip-up bunk for cozy sleeping space, a 72" sofa with cupholders to relax on, plus a 32" 12V TV for movie nights! The front kitchen includes a 12V refrigerator to store food, plus a microwave oven and a gas oven to cook meals each day. The optional Power Package available on this model includes three 200W solar panels, a 30 Amp solar charge controller, two Mastervolt smart remotes, and more off-grid features!
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with larger 15" tires and a lift kit! Package A includes a 200W solar panel and an 1800W inverter to go off-grid when you want, a tire pressure monitoring system and Key Alike door and compartment locks, plus a power awning to relax outdoors. Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and the torsion axle, Rubber-Ryde suspension will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek roller shades and hidden hinge cabinet doors, a 12V refrigerator and a microwave, plus a 20,000 BTU furnace to keep you warm during the colder camping months.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 32694
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 573 lbs |
| GVWR | 4998 lbs |
| Dry Weight | 3929 lbs |
| Cargo Capacity | 1031 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3360 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" 12V TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2RSKC3R3032694 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


