New 2024 Forest River RV Rockwood GEO Pro G15RDG Travel Trailer
"Guaranteed, Lowest Prices in California" / Double Bed/ Outside Kitchen/ U shape Dinette/ 400 Watt SOLAR SYSTEM!!
View all Rockwood GEO Pro Floorplans
2024 G15RDG Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2024 ROCKWOOD 15FD
- PACKAGE G
- EXTRA 200W ROOF SOLAR PANEL
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35187
Location: Turlock, CA
Stock# 35187
Stock# 35187
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 G15RDG Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 325 lbs |
| Dry Weight | 2883 lbs |
| Cargo Capacity | 1442 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2520 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" 12V TV |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 033788 |
For more information
Contact Us
Rockwood GEO Pro G15RDG Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


