New 2024 Forest River RV Ozark 2640BHKX Travel Trailer
Forest River Ozark travel trailer 2640BHK highlights:
- Large Pantry
- Exterior LP Griddle and Mini Fridge
- Dual Bedroom Wardrobes
- Double-Size Bunks
Are you ready for fun camping trips the whole family will enjoy? This trailer provides sleeping space for eight with its double-size bunks, king bed in the front bedroom, plus U-shaped dinette and booth dinette combo. Whether you cook indoors with the 3-in-1 cooker or outdoors on the LP griddle, you will find everything you need to feed your whole crew. A countertop with two stools also comes standard, along with a dual swinging 12V refrigerator and a pantry for snacks and paper goods. This model also includes an extended Power Package with a roof mounted 200W solar panel, 30 Amp controller, and a single battery for off-grid capabilities!
With any Ozark travel trailer or toy hauler by Forest River, you can expect lightweight towing, tons of standard features, and a great value! Each one is built with solid materials, including fiberglass insulation throughout, front diamond plate rock guard for added protection, and a powder coated I-beam frame with camber for more structural support! The stylish interior will have you feeling right at home, and you'll find plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear, and more. And since there are a variety of floorplans to choose from, including Limited Edition travel trailers, single axle and dual axle models, plus toy haulers, you're sure to find the Ozark that fits your needs!
Call Ketelsen RV for more details and to find out what we can do to improve your camping experience on your New Adventures!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 16380
Exterior Color: COSTAL GRAY
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Exterior Color | COSTAL GRAY |
| Hitch Weight | 792 lbs |
| GVWR | 9592 lbs |
| Dry Weight | 6281 lbs |
| Cargo Capacity | 3311 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Dual Swinging 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | Power w/Adjustable Legs and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2ZKRB4RG404727 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


