New 2024 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25BRDS Travel Trailer
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! NATIONAL SHIPPING!
View all Flagstaff Micro Lite Floorplans
2024 25BRDS Features and Options
2024 Forest River Flagstaff Micro Lite travel trailer 25BRDS highlights:
- Double-Size Bunks
- Murphy Bed
- U-Shaped Dinette
- Countertop Extension
- Outdoor Kitchen
- Power Package
- SEDONA-ACADIA INTERIOR
- STANDARD TRAVEL TRAILER PACKAGE D
- 4 POWER STAB JACKS
- SLIDE TOPPER
- 30 amp
- 1 AC
This is the perfect family trailer towing under 26' feet. The double 48" X 72" bunkhouse is awesome for sleeping the kids and even fits adults comfortably. The bottom bunk folds up for even more storage and toys will fit nicely underneath! The big 60" X 74" murphy bed folds up into a sofa for daily use. The giant 18' awning goes almost all the way across your unit while covering the outside kitchen.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Recreation USA
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 14458
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 14458
Stock# 14458
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 25BRDS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 773 lbs |
| Dry Weight | 5499 lbs |
| Cargo Capacity | 1434 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric with Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" 12V Smart Entertainment TV |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TFLA26RD459384 |
For more information
Contact Us
Flagstaff Micro Lite 25BRDS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkbeds Floorplans
3 AC's Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


