New 2024 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 22CE Travel Trailer
Has slide for sofa/refrigerator area, rear kitchen, side dinette, and front island queen bed. Equipped with Base Camp Package, Campfire Package, Limited Package, Juice Pack with 100 watt solar panel, and Juice Pack Expansion Kit (100 watt solar panel),.
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 22CE highlights:
- Rear Corner Bath
- Rear Corner Kitchen
- Queen Bed
- 15' Awning
You will love traveling with this Cherokee Grey Wolf in tow. This is a great unit for a couple or family as the booth dinette and sofa can both be used for added sleeping for children or quests if needed. There is a comfortable queen bed up front that you will love for a great night's rest with storage space in nightstands and wardrobes for your clothing and things on either side of the bed. A two burner cooktop and air fryer is available for cooking inside, and the rear corner bath includes a tub/shower, toilet and sink. A nice 15' awning creates more outdoor living space to enjoy protected from the elements both day and night with an LED light strip for after dark. You can also add a TV on the exterior as it has an outside TV mount.
Whether it's a journey that will take you to new locations or a tried-and-true getaway to that favorite and memorable destination, the Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailers and toy haulers are going to make the trip worth it every single time! You can travel in confidence with the premium wheel package, seamless roofing membrane with heat reflectivity, Power Gear frame technology with space-saver rail design, and Cherokee back-up camera system. The Cherokee Grey Wolf's interior is highly attractive with its stainless steel kitchen suite package and premium bedding ensemble and comforter, and 8" ceiling-mounted subwoofer with accent lighting. You will also find a black waste tank flush-out kit, an outside shower with hot and cold water, an armored underbelly tank enclosure, and an RV grill quick connect.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# ACCP38927
Interior Color: Bryce Canyon
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 314 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | Bryce Canyon |
| Hitch Weight | 615 lbs |
| GVWR | 7615 lbs |
| Dry Weight | 4953 lbs |
| Cargo Capacity | 2662 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15" Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKX26R9138927 |
Cherokee Grey Wolf 22CE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


