New 2024 Encore RV Venu 10KB Teardrop Trailer
YEAR MODEL CLOSEOUT SALE ON NOW! SAVE BIG ON THIS UNIT!
Encore RV Venu teardrop trailer 10KB highlights:
- Dinette
- Bluetooth Stereo
- Aluminum Cabinetry
- USB Charge Ports
- OFF ROAD PKG
- 12V 3.5CF REFER
- 15000 BTU AC W/ 12000 BTU HEAT PUMP
- 4'7" REAR MOUNTED AWNING
You and your spouse will enjoy the woods in this teardrop trailer! The convertible dinette transforms into an 80" x 48" bed so you can get a good night's rest after an adventurous day. The 12V power roof vent helps to circulate the air flow and the 21 gallon on-demand water system provides hot water quick. There are plenty of overhead aluminum cabinets throughout to keep your items out of the way. The entry door comes with a window and shade for added privacy or sunlight. Crank up the tunes with the Bluetooth stereo and stay connected with the TV/satellite/cable/HDMI prep. With 12V LED lighting, you will be able to see clearly day or night! Add the optional off-road package if you enjoy a little boondocking off the beaten path!
Expand your horizons with one of these Encore RV Venu teardrop trailers! They are 100% wood free with an all aluminum tube construction, an aluminum chassis, aluminum wheels, and a hi-gloss fiberglass one-piece roof. The Tweed interior walls come with Azdel and the one-piece Luxe vinyl flooring is not only durable, but also easy to clean. The exterior scare lights help to deter unwanted visitors. A few more safety features include a breakaway battery kit, safety chains, electric brake axles, and a full-size spare tire and mount just in case. You will stay in place once you set up too thanks to the four stabilizer jacks. Check one out today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# H1378
Exterior Color: TAN
Interior Color: WHITE
| Sleeps | 2 |
| Length | 13 ft 10 in |
| Ext Height | 8 ft 8 in |
| Interior Color | WHITE |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 291 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 1854 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Tire Size | ST205/75R15 |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.5 cu ft |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 5 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 1E9TF1016R1673912 |
Venu 10KB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


