New 2024 Dutchmen RV Aspen Trail Loft 260THLOFT Destination Trailer
TINY HOME/ BACK PATIO/ WASHER DRYER COMBO/ DISH WASHER / CENTRAL VACUUM/ 2 AC!!
View all Aspen Trail Loft Floorplans
2024 260THLOFT Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2024 ASPEN TRAIL 260THLOFT
- Decor - Aspen Trail 2024 - Tungsten
- Aspen Trail Upgrade Package
- 2nd 13.5 BTU Air Conditioner
- 15.0 BTU Air Conditioner
- Living Room Ceiling Fan
- 50 AMP Service w/ 2nd A/C Prep
- Solar Prep
- Washer and Dryer
- Exterior Shower
- Refrigerator - Residential - 15cf
- RVIA Seal - Go Camping
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 26
Location: Turlock, CA
Stock# 26
Stock# 26
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2024 260THLOFT Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Refrigerator Type | Large Double Door Residential |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR HD LED TV |
| Awning Info | Large with Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Aspen Trail Loft 260THLOFT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bath Floorplans
Loft Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


