New 2024 Cruiser MPG 2600RB Travel Trailer
SALE PENDING. WE HAVE MORE OF THIS MODEL!
Cruiser MPG travel trailer 2600RB highlights:
- Rear Full Bath
- Sliding King Bed
- Large Slide Out
- Walk-In Pantry/Wardrobe
- Patio Awning with LED Light
Family camping trips or weekend trips to the lake in this travel trailer are sure to be a blast! You will have tons of interior space thanks to the large slide out, and here you'll find a sofa and a booth dinette for seating, dining, and sleeping space. Add the optional LED TV to the entertainment center and you're set up for movie night! There is a private bedroom up front with a sliding king bed, and dual wardrobes to keep your things tidy. The kitchen is equipped with everything you need while you're away from home, including a double door refrigerator for perishables, and check out the spacious full rear bath to stay clean all week. This model also includes a full belly storage system to bring along all your camp gear!
Experience a Stress-Free RV Purchase at Lightnin RV
Looking for a no-pressure dealership to find your ideal RV for sale? At Lightnin RV, we offer a stress-free RV buying experience, where you can make an informed decision at your own pace. As a local, family-owned RV dealership, we prioritize your satisfaction and provide a personalized RV shopping experience that you won’t find at larger dealerships.
We proudly offer a wide selection of new travel trailers, toy haulers, fifth wheels, as well as used travel trailers and motorhomes. Whether you’re looking for a new RV for sale or a used RV for sale, our inventory includes affordable RVs that fit your lifestyle and budget.
By purchasing from a small RV dealer like us, you benefit from lower RV prices and avoid the high-pressure sales tactics often found at bigger dealerships. Our knowledgeable team is ready to help you find the perfect motorhome, fifth-wheel RV, travel trailer, or toy hauler to suit your needs.
Our commitment to you doesn’t end at the sale—count on exceptional post-purchase service and support, including RV maintenance, repair services, and accessories to keep your RV in top condition.
Call us today at 770-963-9889 to learn more about our competitive RV pricing and discover a new level of comfort in your RV journey.
With any MPG travel trailer or toy hauler by Cruiser you will find a 6' 11" barrel roof, Azdel composite laminated walls, and a high gloss fiberglass front cap with LED lighting for a sleek look. There are seamless kitchen countertops and plywood flooring that will be easy to clean, plus residential hardwood cabinets with hidden hinges for a more at-home feel. The slam latch baggage doors with magnetic latches will make loading up easier than ever, plus the pass-through storage includes LED lights you are sure to appreciate. Each model also includes multiple charging stations with 12v and USB ports, a four speaker soundbar system to listen to your playlists, and a dual ducted A/C to keep you cool during those hot summer months!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# NT7614
Exterior Color: WHITE
Interior Color: ELEVATE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | ELEVATE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 970 lbs |
| GVWR | 9770 lbs |
| Dry Weight | 6274 lbs |
| Cargo Capacity | 3464 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5RXHB3127R1537614 |
MPG 2600RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


