New 2024 Airstream Interstate 24X Std. Model Motor Home Class B - Diesel
*See if you qualify for Wildfire relief (up to $5000 Off!) or Airstream Salute! (up to $750 off!)
Airstream Interstate 24X Class B diesel motorhome Std. Model highlights:
- Flex Bed System
- Wet Bath
- Built-In Workstation
- Heated Swivel Cab Seats
- Two-Burner Cooktop
You'll be ready for just about anything with this Interstate 24X Class B diesel motorhome! This coach has some great storage solutions with the aluminum aircraft L-track storage system, lower storage compartments under the seating, oversized center aisle storage for kayaks or bikes, a pantry with built-in drawers and shelves, and a security safe. Nothing will be more convenient to have while traveling on the road than the heated wet bath with a retractable clothesline and towel rack, and the galley kitchen with cooktop, sink, and refrigerator. The blackout privacy and light shades are another useful feature that will allow you to block out the light while you sleep.
For the true adventurer, there isn't much that quite compares to the Airstream Interstate 24X Class B diesel motorhome! This brand is exceptional for off-grid tours because of its performance capabilities, air ride suspension, and all-season all-terrain rugged tires. There is also a black roof rack, exterior gear wash station, and an off-road front HD LED light bar. The cockpit has an MBUX infotainment system and premium digital media receiver with Bluetooth connectivity for the tech enthusiast, and you can also add an optional front bed system to the cockpit if you need another sleeping space. You'll also love the adjustable LED lighting, Ultraleather seating, solid surface galley countertop with edge band lighting, and many more interior comforts!
Disclaimer: The advertised sale price of this Airstream includes all applicable incentives—including the $5,000 Wildfire Relief incentive, factory incentives, and the Airstream Salute incentive programs. Buyers must qualify for the Wildfire Relief incentive and the Airstream Salute incentive; proof of wildfire impact from an insurance company and proof of military, veteran, or first responder status are required. This offer is valid through June?30,?2025. Factory incentives are subject to availability and may vary by model. The price is contingent upon buyers qualifying for all applicable factory incentives. All offers are subject to credit approval (O.A.C.) and may be adjusted based on qualifying criteria. Restrictions apply. Other terms and conditions may apply. See dealership for complete details.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 311328
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter 3500 EXT
Exterior Color: SILVER
Interior Color: RED ROCK
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 6 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Interior Color | RED ROCK |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9945 lbs |
| Cargo Capacity | 1085 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L V6 Turbo |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter 3500 EXT |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V with Drawer Freezer |
| Refrigerator Size | 5.0 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Type | Diesel Fired |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power Armless with Auto-Retract |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8ED6Y5NP463100 |
Interstate 24X Std. Model Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


