New 2012 Dutchmen RV Dutchmen 257RBGS Travel Trailer
GREAT WEEKEND CAMPER
View all Dutchmen Floorplans
2012 257RBGS Features and Options
Single Slide Dutchmen Travel Trailer w/Rear Full Bath Including Tub, Closet w/Shelf, Toilet & Lav., Slideout 3 Burner Range/Double Kitchen Sink & Sofa Bed, Refrigerator, Booth Dinette w/Overhead Cabinet, TV, Front Queen Bed w/Storage Plus, Nightstands/Shirt Closets, and More.
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Price:
$1,000,000
You Save: $250,000
Sale Price: $750,000
You Save: $250,000
Sale Price: $750,000
Southwest Wholesale RV
Location: Sheldon, IA
Stock# TrainingUnit1
Location: Sheldon, IA
Stock# TrainingUnit1
Interior Color: Blake, Doe
Stock# TrainingUnit1
Interior Color: Blake, Doe
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2012 257RBGS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Blake, Doe |
| Hitch Weight | 462 lbs |
| Dry Weight | 5004 lbs |
| Cargo Capacity | 2696 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
For more information
Contact Us
Dutchmen 257RBGS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


