New 2026 Aspen Trail Mini 1950BH Travel Trailer
Shop Aspen Trail Mini 1950BH For Sale
Aspen Trail Mini 1950BH Description
Dutchmen Aspen Trail Mini travel trailer 1950BH highlights:
- Bunk Beds
- Rear Corner Bath
- Queen Bed
- Booth Dinette
- Outside Refrigerator
The perfect unit for you and your larger family or friends to enjoy camping in. There is a set of bunks in the rear curbside corner which sleeps four. Beneath the bunks, on the outside, you will find an outdoor refrigerator that is perfect for drinks and snacks when hanging out in camp. Inside, you can relax at the booth dinette or nap on one of the bunks or the queen bed. The booth dinette is also a great place to kick back and play a board game or cards, and it can transform into sleeping for one or two guests. Up front, a queen bed with side closet at the foot of the bed, plus an overhead shelf across the front of the unit for your things. Along the roadside is where you will find your kitchen amenities featuring a 10-cu. ft. 12V refrigerator, microwave oven, a two-burner cooktop, and sink, plus overhead storage for your paper plates and dry goods. An outside 10' awning offers protection from the elements and also creates another outdoor living space for you to place camp chairs if you like. You will also find a single LP tank up front for your convenience as well.
Any Aspen Trail Mini travel trailer by Dutchmen RV will provide you and your family a lightweight and compact unit filled with comfort and style. Each unit features an 8' 0" wide-body chassis, a power awning, and tinted safety glass windows. The 6' 4" interior height and pleated night shades will make you feel right at home, and you'll appreciate ample storage space for your personal belongings, camp gear and more! Each model also includes a 20,000 BTU furnace and 8,000 BTU roof-mounted A/C to keep you comfortable!
Aspen Trail Mini 1950BH Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Hitch Weight | 578 lbs |
| Dry Weight | 3882 lbs |
| Cargo Capacity | 518 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Aspen Trail Mini 1950BH Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

RVing is about feeling boundless excitement as you reach your next destination. Whether you’re boondocking off-the-grid or hooked up at a campsite, each new day unfolds and limitless adventure awaits. Rving is about immersing yourself in laughter and storytelling with family and friends around the campfire. Making memories you won’t soon forget. This is Dutchmen. This is the soul of RVing.
Everything we put into our RV units is designed not only to help you hit the road in comfort and style, but to also help you make memories with family, friends, and fellow travelers along the way. We don’t just build and sell RVs—we are RVers, founded by RVers, for RVers. That’s why we have the industry’s best RV warranty, 100% pre-delivery inspection, and are the leader in parts and service.
From our ultra-light travel trailers to toy haulers, our small campers to luxury fifth wheels, we offer a variety of RV options. Whether your idea of the perfect getaway is dispersed camping or a luxury RV resort, each of our RVs is designed to help ensure every trip you take is memorable. Your RV is waiting for you, let us help you find it.
No matter which Dutchmen RV you choose or where you park it, at Dutchmen, you’re family. We build every one of our RVs with you in mind. We’re right there beside you in spirit every mile of the way. And when you see another Dutchmen on the road or at the campsite, you’ll know your fellow travelers share the soul of RVing with you.

