New 2026 Aspen Trail Mini 17BH Travel Trailer
Get answers to your questions about this RV
Shop Aspen Trail Mini 17BH For Sale
Aspen Trail Mini 17BH Description
Dutchmen Aspen Trail Mini travel trailer 17BH highlights:
- Bunk Beds
- Rear Corner Private Bath
- RV Queen Bed
- Booth Dinette
A perfect trailer for your family of three to five featuring a set of bunk beds for the kids, a queen bed up front for you, and the booth dinette that can be converted to sleep one or two more depending on size. For meals, there is a two-burner cooktop and sink, plus a 3.3 cu. ft. refrigerator for your perishables. Overhead cabinetry can be found along both sides for your dishes and things. You will all appreciate the convenience of having your own private shower and toilet so that you don't need to use the campground facilities at night. If you enjoy spending time outside, an awning is available to provide even more living space outdoors!
Any Aspen Trail Mini travel trailer by Dutchmen RV will provide you and your family a lightweight and compact unit filled with comfort and style. Each unit features an 8' 0" wide-body chassis, a power awning, and tinted safety glass windows. The 6' 4" interior height and pleated night shades will make you feel right at home, and you'll appreciate ample storage space for your personal belongings, camp gear and more! Each model also includes a 20,000 BTU furnace and 8,000 BTU roof-mounted A/C to keep you comfortable!
Aspen Trail Mini 17BH Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Hitch Weight | 396 lbs |
| Dry Weight | 3036 lbs |
| Cargo Capacity | 954 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
Aspen Trail Mini 17BH Reviews
Similar Floorplans
Loading
ManuFacts

RVing is about feeling boundless excitement as you reach your next destination. Whether you’re boondocking off-the-grid or hooked up at a campsite, each new day unfolds and limitless adventure awaits. Rving is about immersing yourself in laughter and storytelling with family and friends around the campfire. Making memories you won’t soon forget. This is Dutchmen. This is the soul of RVing.
Everything we put into our RV units is designed not only to help you hit the road in comfort and style, but to also help you make memories with family, friends, and fellow travelers along the way. We don’t just build and sell RVs—we are RVers, founded by RVers, for RVers. That’s why we have the industry’s best RV warranty, 100% pre-delivery inspection, and are the leader in parts and service.
From our ultra-light travel trailers to toy haulers, our small campers to luxury fifth wheels, we offer a variety of RV options. Whether your idea of the perfect getaway is dispersed camping or a luxury RV resort, each of our RVs is designed to help ensure every trip you take is memorable. Your RV is waiting for you, let us help you find it.
No matter which Dutchmen RV you choose or where you park it, at Dutchmen, you’re family. We build every one of our RVs with you in mind. We’re right there beside you in spirit every mile of the way. And when you see another Dutchmen on the road or at the campsite, you’ll know your fellow travelers share the soul of RVing with you.

