Used 2023 inTech RV O-V-R Expedition Travel Trailer
MD State Inspection: Yes.
90 Day Limited Warranty: Call for details.
inTech RV O-V-R travel trailer Expedition highlights:
- Front Twin Beds
- Wet Bath
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- USB Outlets
Plan to see it all in this rugged travel trailer that can sleep four with the font twin beds and the L-shaped dinette. You can choose to add the optional drop-down bunk to sleep one more camper! The wet bath allows you to easily freshen up each day, and the chef of your group will love this O-V-R kitchen. Here, you'll find a two burner stainless steel cooktop, a convection microwave, plus a 10 cu. ft. 12V refrigerator for perishables. This model also includes plenty of storage spaces, including four exterior storage compartments, five cubbies, plus a pantry cabinet just for snacks. And you may want to add the optional slide out exterior kitchen and optional exterior refrigerator for the cook who loves making breakfast outdoors!
The O-R-V travel trailers and toy hauler by inTech RV allow you to experience adventure off the beaten path with its rugged exterior and lightweight construction provided by the all-aluminum fully welded cage frame. The power tongue jack will make setting up camp a breeze, plus there is a fold-away double entry step and exterior lighting for added convenience. Inside, you'll find a large farmhouse style sink, a MaxxAir vent for ventilation, plus infinity woven flooring. There is a Bluetooth stereo with four speakers and a 32" Smart TV included with each model, plus USB and 110V outlets to keep your electronics charged and ready to go. Further customize your O-V-R by adding the optional power awning or the optional solar package with 400 watts of solar power, 20 amp hours of lithium batteries, and a 2,000 watt inverter!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 52957
| Sleeps | 4 |
| Length | 22 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5200 lbs |
| Cargo Capacity | 2136 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | ST235/75/R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Two Twin |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" Smart TV |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 7H0TV1729PN015697 |
O-V-R Expedition Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


