Used 2023 Grand Design Reflection 324mbs Reflection Fifth Wheel
Grand Design Reflection fifth wheel 324MBS highlights:
- Middle Bunkhouse
- 92" U-Shaped Lounge
- 78" Triple Theatre Seats
- 40" TV w/Fireplace
- Outside Kitchen
- Solar Package
When you are looking for a versatile extra room for either a second bedroom or living area as well as an office, this middle bunkhouse might just work! There is a slide out with two bunks and drawers plus a full size dresser. You can sleep like a queen on the walk-around bed in the front private bedroom that offers more clothing storage and windows for views. The rear main living and kitchen area provides plenty of seating on the a 78" triple person theatre seats, and on the 92" U-shaped lounge with table with windows within the slide for natural lighting and great views. The kitchen island gives the cook more space to make and serve meals, and the gourmet kitchen includes a 16 cu. ft. refrigerator, plus a pantry for dry goods. There is an exterior outside kitchen with a griddle and a 1.6 cu. ft. refrigerator for beverages and such, plus you will find an LP quick connect, Coax TV hookup, and a spray port to wash off your dirty shoes.
With any Reflection fifth wheels by Grand Design, you will have a 165W solar panel for off-grid camping and a 50 Amp charge controller and inverter prep, a Max Turn radius front cap for easy towing around town and into your campsite, a Universal All-In-One Docking Station, unobstructed pass-through storage, and Goodyear E-rated tires. Some other top features include a chef's kitchen with a 30" stainless steel microwave and residential cooktop, a USB charging station, and the ductless "Evenflow" heating system with no vents in the floor to collect debris. Each is constructed of high gloss gel coat exterior sidewalls, residential 5" truss rafters, walk-on roof decking, a fiberglass and radiant foil roof and front cap insulation plus laminated aluminum framed side walls, rear wall, roof and end walls in slide rooms. Choose luxury, value and towability over all the others, take home a Reflection of your good taste!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# CT111029
Interior Color: RIVER ROCK
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Interior Color | RIVER ROCK |
| Hitch Weight | 1950 lbs |
| GVWR | 10948 lbs |
| Dry Weight | 13995 lbs |
| Fresh Water Capacity | 74 gals |
| Grey Water Capacity | 87 gals |
| Black Water Capacity | 47 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED HDTV |
| Awning Info | 19' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FR3827P9922979 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


