Used 2022 Northwood Nash 23D Travel Trailer
One owner coach!
Northwood Nash travel trailer 23D highlights:
- U-Shaped Dinette
- Residential Microwave
- Rear Bathroom
- Semi-Private Bedroom
Looking for privacy and comfort at night as well as conveniences such as stainless steel appliances and a full bathroom with a wardrobe, look no further! You will also find a slide out U-shaped dinette that offers more floor space to move about plus dining, gaming and sleeping space for one or two. The kitchen also offers a pantry for dry goods and overhead storage for dishes and such as well as a 7 cu. ft. refrigerator to store your cold items. Outside you will enjoy features like the Carefree Travl'R 12V awning to protect you from the sun while you watch the kids play and the outdoor shower for them to rinse off before going inside.
Every one of these Northwood Nash travel trailers are built off-road tough! From the Northwood custom built chassis that has been independently tested and certified to the bonded roof truss system, the easy lube axles, and shock absorbers. The one piece laminate fiberglass walls, the structural joints reinforced with steel Hurricane plates, and the 5/8" T & G plywood decking ensures these units will hold up through any adventure. The interiors are also built sturdy with the dual rack and pinion ram slide room, the ultimate durability floor structure with commercial grade linoleum with a 20 mil surface, and the custom built cabinetry with a face frame construction that is mounted to the wall and ceiling. There is also a long list of standard features to make your next camping adventure a great one!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 4439
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 606 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5740 lbs |
| Cargo Capacity | 1760 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST205/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5134 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Carefree Travel'R 12V |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4N11D2324N0155306 |
Nash 23D Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


