Used 2020 Venture RV Stratus 271VRS Travel Trailer
U-Shaped Dinette, Queen Bed, Full Bathroom, Pantry - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
2020 271VRS Features and Options
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Price:
$19,995
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 107913A
Location: Louisville KY
Stock# 107913A
Stock# 107913A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2020 271VRS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 6020 lbs |
| Cargo Capacity | 1330 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5320 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4EZT32628L8055812 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


