Used 2019 Heartland Fuel 352 Toy Hauler Fifth Wheel
13' Garage / Generator / Dual Entry / Front Bedroom
Fuel 352 toy hauler highlights:
- 13' Separate Garage
- Loft
- Full and Half Bath
- Dual Entry
- Three Slides
For an exciting getaway each and every time you head out to your favorite campground or scenic destination, you need this Fuel toy hauler! Every trip will be restful and accommodating because of all of the helpful amenities that have been included in this unit, like the 13' separate garage that will allow you to bring along all of your favorite toys without worrying about where to store them. Even the kitchen is packed out with a three-burner range top, pantry, and countertop peninsula so that cooking for the large group traveling with you will be a breeze, and with all of the sleeping arrangements that have been included in this unit, like the electric bunk, loft, and queen-size bed, you will have plenty of room to sleep nine people during every excursion.
Fuel your passion for the RV lifestyle with the Heartland Fuel travel trailer or fifth wheel toy haulers! As a fresh, fun, and innovative option for those who like to be on the go and always adventuring, the Fuel toy hauler gives you a value-packed and spacious unit to accompany you as you explore the great outdoors. As the #1 manufacturer of toy haulers in the industry, Heartland knows just what you want when it comes to high-quality features and amenities, which is why they have included so many beneficial details in each of the Fuel toy haulers, like a residential shower with seat and stainless steel appliances. You will also find the 30 gallon fuel station to come in handy while you are camped out in the back woods and need to gas up your ATVs or dirt bikes.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $2,850 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# KE406182-P
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3060 lbs |
| GVWR | 17000 lbs |
| Dry Weight | 12815 lbs |
| Cargo Capacity | 4137 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 85 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 5500W Onan |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI 110/12V |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
Fuel 352 Reviews
-
Fuel toyhauler 352
2018 Fuel 352
What I liked most: The features, and room, bath and 1/2. Hauls easy
What I'd improve: outside steps for the patio. Very disappointed they have not been adapted to this model.7 years ago | William L. from ,
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


