Used 2019 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 20RDSE Travel Trailer
WHAT A HOWLING GOOD DEAL THIS GREY WOLF IS!!Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 20RDSE highlights:
- U-Shaped Dinette
- Queen Bed
- Entertainment Center
- Outside Storage
You and your spouse will love this Cherokee Grey Wolf travel trailer for any weekend excursions away from home. The large U-shaped dinette in the rear of the unit makes it easy to invite fellow campers in for an evening snack and a card game or two. It can also easily accommodate extra overnight guests as the dinette folds down to create additional sleeping space for two. The queen bed up front can be made a bit more private with the privacy curtain that can be pulled at night, and the full bath opposite of the entry door is easily accessible from outside. There are plenty of storage options with the overhead cabinets, the pantry, and the wardrobes inside, plus the outside storage!
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $11,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped), water, and LP systems, all of which function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout, please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and a down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank. Everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $2,000
Sale Price: $11,900
Stock# 8406
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| GVWR | 7450 lbs |
| Dry Weight | 4053 lbs |
| Cargo Capacity | 3397 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKV28KK059616 |
Cherokee Grey Wolf 20RDSE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


