Used 2019 American Coach American Patriot Sd Motor Home Class B - Diesel
American Coach American Patriot Class B diesel SD Dinette highlights:
- Power Sofas
- Wet Bath
- Overhead Cabinets
- LED Smart HDTV
Are you looking for comfortable custom seating in your next RV? Just envision the family loaded up to explore new places without the hassle of making too many stops in this Class B diesel. It offers a wet bath with a shower, sink, and porcelain toilet, and you can cook in a convection microwave and store cold food in the refrigerator. There is also an induction cooktop. Plus, you will find plenty of overhead cabinets for your things.
Each American Patriot Class B diesel by American Coach offers convenience and comfort. The driver will appreciate the in-dash navigation DVD radio with touchscreen while driving and the rear backup camera system when parking the unit. There is a 100 watt rooftop solar charging system, a 2.5 kw LPG generator, an HDMI input, and an HD digital air TV antenna to ensure that you have all the latest gadgets and technology to enjoy every journey. Choose your favorite American Patriot and start making plans to hit the open road!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $12,523
Sale Price: $89,935
Stock# 114702X
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 7 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 18 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Tire Size | 16" |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 26174 |
| Engine | 3.0L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V/110V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 15.1 gals |
| Water Heater Type | Instant Hot Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED Smart HDTV |
| Awning Info | 13' 1" Power with LED Light |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPE7CD7JP614305 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


