Used 2019 Airstream International Signature 28RBQ Queen Travel Trailer
Options Included
• 28RBQ Rear Bedroom Queen Bed Floor Plan
• Espresso Ultraleather Interior Decor
• 2nd A/C 13,500 BTU W/Heat Pump in Bedroom – 50 Amp Service Upgrade
• Convection Microwave Upgrade
• 180W Solar Charging System
• weBoost Signal Booster
Airstream International Signature 28RB travel trailer highlights:
- Booth Dinette
- Panoramic Front Windows
- Rear Semi-Private Bedroom
- LED TV
Enjoy all of your trips in this Airstream International Signature travel trailer model 28RB. This unit features a rear semi-private bedroom equipped with a queen bed, nightstand, and a LED TV, plus plenty of seating with a booth dinette/bed, and a lounge/bed. Each seating space offers a place to enjoy a meal or snack, or a little down time to just kick back and relax!
In any Airstream International Signature travel trailer you will find materials to last a lifetime and details you'll appreciate every day. You will love the views of your choosing though the panoramic front windows that also let in tons of natural light. Enjoy sleek polished surfaces like Dupont Corian galley counter-tops, premium fabrics to compliment the Ultraleather seating, and an FM/AM/CD radio with in/out Bluetooth. You will certainly also enjoy the stainless steel front stone guard protection, the torsion axle suspension, and the rear view monitoring system.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $2,000
Sale Price: $69,995
Stock# 15454A
Exterior Color: ESPRESSO UL
| Sleeps | 6 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | ESPRESSO UL |
| Hitch Weight | 903 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5979 lbs |
| Cargo Capacity | 1621 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Electric/LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | BR LED |
| Awning Info | Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STJFYM21KJ546723 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


