Used 2018 Forest River RV Flagstaff Classic Super Lite 832OKBS Travel Trailer
(2) Awnings, Frameless Windows, Solid Steps, Aluminum Rims, Automotive Windshield, Theatre Seating, Solid Surface Countertop, Table and Chairs, Tri-Fold Sofa, Fireplace!
Forest River Flagstaff Classic Super Lite travel trailer 832OKBS highlights:
- Free Standing Dinette
- Front Windshield
- Theater Seating
- Kitchen Island
- Fireplace
- Outside Kitchen
Whether you are looking to use this travel trailer for weekend camping trips or for a week-long vacation, you can plan to make plenty of memories with this Flagstaff Classic Super Lite 832OKBS. Inside, you will find seating for everyone in the combined living and kitchen area including on theater seating. You might even make the kids play a board game at the free standing dinette. There is a kitchen island with a countertop extension for even more space to make meals. The views from the front windshield in the bedroom will have you relaxing on the Serta bed more often than usual. Outside, you will surely appreciate the shade from the 11' and the 13' awnings, plus you can easily fix a snack at the outside kitchen or on the gas grill.
Beautiful and spacious interiors are what you will find throughout each Flagstaff Classic Super Lite travel trailer. Each floor plan is open and inviting. You will find Driftwood interiors with a decorative cove trim along the ceiling and overhead cabinets. With the WiFi Ranger Wifi Booster you can easily stay connected with your electronic devices. There is also a digital AM/FM/DVD with "Bluetooth" technology. Along the exterior there is a radius roof with vaulted interior ceilings, a one piece seamless roofing membrane, a power awning, plus so much more! The Standard Package is also available on each model which features an upgraded 22" gas oven, solid surface Corian kitchen countertops, a residential Serta mattress upgrade, and thermostatically controlled heated holding tanks, plus so much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 81685
Exterior Color: Champagne
Interior Color: Regal
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Regal |
| Exterior Color | Champagne |
| Hitch Weight | 1136 lbs |
| GVWR | 11136 lbs |
| Dry Weight | 8623 lbs |
| Cargo Capacity | 2454 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LCD TV, Opt. BR TV |
| Awning Info | 11' Power, 13' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TFLH2XJ1881685 |
Flagstaff Classic Super Lite 832OKBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


